ALT EKSTREMİTE ( BACAK ) PROTEZLER

Hareket yaşam kalitesi demektir. Yaşa ve aktivite durumuna ve ampütasyonun yerine (dizaltı veya dizüstü) göre en uygun protezler seçilir. Yine ihtiyaçlar doğrultusunda ayak tipi tespit edilir.

1. Diz Altı Protezleri: Diz altı protez sistemleri, modüler, klasik ve lateral eklemli (korse-manşonlu) olarak gruplara ayrılır.Bir protez; soket, soft soket; birleştirme konstrüksüyonu ve ayak veya güdük boyu çok kısa ise lateral eklem korsesinden oluşur.  Diz altı protezlerinde soket sistemleri, KBM, PTB ve PTS adı verilen, farklı dizaynlardan oluşmaktadır.Size en uygun sistemi protezinizi yapan teknisyen , güdük durumunuz, yaşınız, kilonuz ve aktivelerinizi belirleyerek tercih edecektir. Protezinizi kullanırken altta görüldüğü gibi önce güdüğünüze  güdük çorabı sonra soft soketinizi, en son olarak protezinizi giyip günlük hayatınıza devam edebilirsiniz

Harmoni Protez :Otto Bock firması dünyada bir ilki daha geliştirerek, 2005 yılında Türk hastalarının kullanımına HARMONY® vakumlu soket sistemini sundu. Bilindiği gibi Otto Bock ortopedi kurulduğu günden beri ortopedik problemi olan insanlar için teknolojik gelişmeleri takip ederek ve öncülük ederek ürün gurubunu geliştirmektedir. Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda önemli bir eksikliği daha tespit ederek Harmony® sistemi diz altı amputasyonlu protez kullanıcılarının hizmetine sunmuştur.  Harmony® sistemi alışılagelmiş diz altı protez sistemlerinden tamamen farklıdır. Bu protez sistemi; tamamen problemli, güdük şekli bozuk, kan dolaşımı az, güdüğünde kapanmayan yarası olan ve mevcut protez sistemleri ile problem yaşayan protez kullanıcılarına hitap etmektedir.

Harmony® sistemi soket içindeki havayı etkili şekilde azaltır. Güdük volümünü stabilize eder, ve kan dolaşımı iyileşir. Bu sayede güdük üzerinde bulunan ve uzun süredir kapanmayan yaralar kısa sürede tedavi edilmiş olur. Entegre edilmiş amortisör ve torsiyon fonksiyonu sayesinde sistemi; kişi kendi dinamiğine ve vücut ağırlığına göre uyarlayabilir. Gün içerisinde daha fazla güven ve konfor hisseder. Sistem atılan her adımla etkinleşir ve belirlenen bir alan içerisinde ihtiyaç duyulan vakumu ayarlar. Harmony® sistemle güdük hacmi kontrol edilir. Böylece kullanıcı gün içinde protezine çorap ilavesi veya eksiltmesi yapmaz. Harmony® sistemi kullanan bir hasta vakumu yer çekimi gibi algıladığını söyleyerek otomobil kullanırken gaz pedalını hissettiğini ifade etmektedir. Attığı her adımı hisseden kullanıcı yürürken zemini kontrol etmeyi bıraktığı için  günlük yaşamındaki güven duygusunu artırır.

Harmoni

Silikon Liner :Günlük kullanımlarda yüksek kullanıcı konforu sağlar. Soketin içine güdüğün uygun yerleşimini sağlar Uzun süreli protezi kullanım imkanı verir. Bası noktalarına karşı güdüğü korur. Sürtünmeleri en aza indirir. Deriyi tahriş etmez. Silikon liner güdük ile protez güdüğü arasında iyi bir bağlantı sağlar böylece daha fazla hareketlilik ve konfor sağlar. Daha uzun süreli protezi kullanım imkanı sağlar. Farklı liner seçenekleri sunuyoruz. Güdük tipi, hareketlilik seviyesi, sağlık durumu, amputasyon yüksekliğine göre karar verebilme imkanı sağlıyoruz. Ortopedi teknisyeniniz size en uygun liner seçeneğini sunacaktır. Tüm liner seçeneklerimiz kolay temizlenebilmektedir. Suya, terlemeye ve iklim koşullarına dayanıklıdır.İki sistem sayesinde silikonu soket içine tutturulur. Birinci sistemde bu düğme ile sağlanır. Mekik ile konforlu bir şekilde kilitlenir ve mandal ile açılır. İkinci seçenek negatif basınç sistemi ile vakum sayesinde bağlantı sağlanır. Araya hava girmesi ile bağlantı kesilir.

Liner

Poliüretan Liner : Poliüreten liner güdük ile soket arasında güvenli bağlantı sağlar. Ağrılı sürtünme ve yaralanmaya karşı güdüğü korur. Konforlu kullanım sağlar. Güdük üzerinde ideal basınç dağılımı sağlar. Protezin uygunluğu, hareket ve konfor düzeyinizi belirler. PU liner deri dostu, yumuşak ve esnektir. Güdüğün şekline uyum sağlar, nemi emer böylece uzun sürelerde protezi kullanım imkanı sağlar. Güdük üzerinde basıyı dağıttığı için deri hasarını ve basınç yaralarını engeller. Kolayca PU linerı protezin içine yerleştirebilirsiniz. Kişisel kullanım için farklı PU liner seçenekleri vardır. Güdük tipi, hareketlilik seviyesi, sağlık durumu, ambutasyon seviyesi ve kişisel isteklere uyum sağlayacak ürün yelpazesi vardır. TeknolojiJel Liner diabet hastaları için uygundur. Deriyi korur. Liner farklı şekilli güdükler için uygun çözüm sağlar. Ortopedi teknisyeniniz size farklı modelleri açıklayıp uygun seçenekleri sunacaktır.İki farklı bağlantı sistemi vardır. Birincisi düğme ile açma-kapama sistemi diğeri ise negatif basınç sistemidir.

Poli

2. Diz Üstü Protezleri : Dizüstü Protezini oluşturan ana parçalar diz eklemi, ayak, soket ve adaptörlerden oluşur.

 
C-Leg : C-Leg ile yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, engebeli arazilerde hareket mümkündür. C-Leg tam bilgisayar kontrollü diz eklemine sahiptir. Güvenli ve dinamiktir. Doğal adım atabilmeyi sağlar. Farklı hızlarda ve tüm yüzeylerde yumuşak ve güvenli yürüyüşü olanaklı kılar.Kablosuz kontrol ve ayakta durma modulasyonu vardır.Kullanıcılar yürüme sırasında eklem açısının algılamakta böylece dize salınım fazında dinamik kontrol ve yürüme frekansına ve adım frekansına uyum sağlayabilmektedir.Düşme riski minimaldir. Her adıma konsantre olmanız gerekmez. Enerji tasarrufu sağlar. Fizylojik yürüme paterni sayesinde vücuttaki zorlanmalar engellenmiş normal yürümeden ayrılması zor patern kazanılmış olur. 3 yıl garantisi vardır. Hareketlilik seviyesi 3 ve 4 için uygundur. Günümüzde 13.000'in üzerinde C-Leg kullanıcısı teknolojinin sunduğu bu imkandan yararlanmaktadır.
C-Leg

3R90 / 3R92 : Yüksek güvenlik için diz eklemi sürtünme freni kullanılmıştır. Doğal adım paterni Elbise ve kozmetik örtü ile korunma Hareketlilik seviyesi 1 ve 2 için 3R90 ve seviye 2 ve 3 için 3R92 Friksiyon brake diz ekleminin özelliği salınım fazında bilinçli kalça kaldırmayı yapmadan başlayabilmesidir. Salınım fazı iki eklem yapısında farklıdır. 3R90 salınım fazı için ekstansiyon destekli yay sistemi kullanır. 3R92 havalı silindir sistemi alt ekstremiteyi yürüme hızına göre kontrol etmektedir. Böylece 3R92 daha aktif kişilerde (hareketlilik seviyesi 2 ve 3), 3R90 ise hareketlilik seviyesi 1 ve 2 olan kişilerde uygundur.Şeklini değiştirebilen örtüler sadece eklem ve köpük değil elbiselerinizide korur.

3R60: Güvenli, konforlu, doğal ve sağlıklı yürümek için 3R60 EBS diz eklemi kullanabilirsiniz. Doğal adım paternini incelediğimizde diz eklemi topuğun yere teması sırasında 15 derece fleksiyonda kalır. Buda topuğun yere yumuşak ve güvenle temas etmesini sağlar. 3R60 da bu prensiple çalışıyor. Düz olmayan yüzeylerdede kullanım imkanı verir. Fizyolojik adımlama sayesinde omurga, kalça ve güdükte rahatlar. Eklem üzerine olan yıpranmalar en aza iner. EBS sistem avantajı uzun yürüyüşlerde fark edilir. Güvenli, konforlu, doğal adımlama için ergonomik dengeli basma sağlar (EBS). Çok akslı yapı sayesinde yüzey toleransı iyidir. Farklı yürüme hızı imkanı verir. Hareketlilik seviyesi 2 ve 3 için tavsiye edilir. 3R60 daha küçük ve daha hafiftir (845 gr). 2005 tarihinde diz eklemi reddot dizayn ödülünü almıştır. Eklem için dört tane moduler adaptor vardır böylece tüm amputasyon seviyelerinde kullanılabilir

3R106: Arabaya binmek, bisiklet sürmek gibi pek çok aktiviteyi 3R106 ile kolayca yapabilirsiniz. Aynı zamanda güvenlidir. Moduler diz eklemi 3R106 hafiftir ve 170 dereceye kadar fleksiyona gelir. Böylece rahatça oturabilir veya çocuklar ile oynayabilmek için yere diz çökebilirsiniz. Güvenlidir. Dinlenme sırasında aniden kontrolsüz eklemde bükülme olmaz. Yürüme sırasında salınım yapabildiği için yüzey düzensizliği sorun olmaz. Yürürken protezinize odaklanmak zorunda kalmazsınız.
Farklı hızlarda yürüme imkanı verir. Salınım fazını kolayca başlatabilirsiniz. Yürürken diz yavaş olarak ekstansiyona geldiği için az enerjiyle doğal görünümlü yürüyüş yaparsınız. Eklem dört modüler baglantısı vardır böylece farklı amputasyon uzunluklarında kullanılabilir. Yüksek güvenlik düzeyi Farklı yürüme hızı Büyük fleksiyon açısı Hafif Hareketlilik seviyesi 2 ve 3 için uygun

3R80: Tek akslı modüler diz eklemi 3R80 ile merdiven inmek, eğimli ve engebeli alanlarda güvenli ve konforlu yürümeyi sağlar. Dinamik yumuşak yürüme paterni sağlar. Hareketlilik seviye 3 ve 4 için uygundur. 3R80 stans fazında yüksek güvenlik sağlar. Protez topuk vuruşu yaptığında hidrolik güvenlik sayesinde aniden dizde bükülme olmasını engeller. Hidrolik güvenlik sistemi sadece 3R80 de vardır. Hem stans hemde salınım fazı bu sistem sayesinde kontrol edilir. Proteze verilen yük kaldırıldığında diz eklemi hemen salınım fazı konumunu alır. Hızınıza otomatik adaptasyon sağlar. 3R80 vücud ağırlığı 100 kg a kadar uygundur. Biz 3R80=1 75 kğ dan hafif transfemoral amputelerde kullanılmak amaclı daha küçük ve daha hafif olarak geliştirdik.

3R95 / 3R95=1: CKüçük, hafif ve dinamik. Eğer sportif aktivitelerde bulunmak aynı zamanda güvenlikten ödün vermek istemiyorsanız 3R95 hafif diz eklemi sizin için idealdir. İdeal yürüme paterni sağlamaya yardımcıdır. Yüksek hızlarda güvenlik sağlar. Hareketlilik seviye 3 ve 4 için uygundur. Küçük, hafif ve dinamik olmak tek akslı 3R95 hafif modüler diz ekleminin karakteristik özelliğidir. 360 gr dır. Yürüyüş sırasında 3R95 otomatik olarak hıza adapte olur.Böylece daha güvenli ve daha doğal adımlama sağlanır. 3R95 in özelliği güçlü minyatür hidrolik sistemidir. Salınım fazında dizin fleksiyonunda ayağın çok geride kalması engellenir ve topuk vuruşunda diz ekstansiyona yumuşak geçiş yapar. Salınım sırasında diz fleksiyon hızlanır böylece yüksek hızlara adapte olunmuş olur. 3R95 150 kg a kadar olan kişiler, 3R95=1 75 kg dan az kişiler için tasarlanmıştır. 3R95 dinamik protez ayak ile kombine edilirse daha güçlü olur.

 

3r90

3r60

3r106

80

95

3. Protez Ayaklar : Hareket yaşam kalitesi demektir. Yaşa ve aktivite durumuna ve ampütasyonun yerine (dizaltı veya dizüstü) göre en uygun protezler seçilir. Yine ihtiyaçlar doğrultusunda ayak tipi tespit edilir  

KARBON AYAKLAR

Farklı hızlarda yürüme, yokuş yukarı ve aşağı yürüme, farklı yüzey koşullarında ve engebeli arazide güvenli yürüyebilmeyi sağlar.

1C30: Hafif , Farklı yürüme hızına ve engebeli araziye uyum, Uyumlu ayakta öne ilerleme, Güvenli yürüme ve ayakta durma
Modern dizayn , Güzel ve fonksşyonel ayak görünümü , Orta seviye aktiviteye uyum, 1C30 sayesinde yürürken dikkati adımınıza ve proteze vermek yerine çevreye verebilmenizi sağlar. Çünkü güvenli ve konforlu adım paterni sağlar. 1C30 ile çocugunuz torununuzla oynayabilir, otobüs veya iş yerinize yetişmek için hızlı yürüyebilirsiniz. Çünkü 1C30 farklı hızlara uyumlu ve esnektir.

1C40 C-Walk®: C walk ile koşu, doğa yürüyüşü dağ yürüyüşü tenis oynama gibi zorlu aktiviteler yapabilirsiniz. Yokuş yukarı ve engebeli araziye iyi uyum sağlar Topuk vuruşu sırasında darbeyi azaltma Doğal topuktan parmak ucuna geçişÇeşitli hızlara uyum Yumuşak dinamik hareket Sağlam bacaktaki zorlanmayı azaltma Orta ağır aktivitelere uyumlu Hızlı yürürken, yokuş çıkarken veya inerken, engebeli arazide yürürken C Walk un avantajını göreceksiniz. Karbon yay sistemi sayesinde hıza ve yüzey şeklinden bağımsız olarak uymlu ve güvenli adım atma sağlar. Böylece yürüyüş sırasında her adımınızı izlemek zorunda kalmazsınız. C Walk geliştirirken mümkün olduğunca doğal simetrik adım paternini kazandırmayı hedefledik. C Walk doğal görünümlü parmak şekli olan protezdir. C Walk 24-30 cm arası ölçülere sahiptir. 75 veya 100 kg kadar ağrılığında olan hastalarda kullanılabilir.

1E56 Axtion : Basketbol, tenis gibi sporlar yapabilmeyi sağlar Topuk vuruşunu yumuşatma Enerji dönüşümünü sağlar
Hafiftir Doğal yürüme paterni Uzun güdüge uyumlu Hareketlilik seviye 3 ve 4 uyumlu Basketbol tenis gibi sporlar için ideal bir protezdir. Biz Axtion protezi 125 kg a kadar ağırlığı olan aktif insanlar için tasarladık. Protez yapısındaki yapılan yenilikler ile günlük kullanımda pekçok avantajlar sağlar. Yumuşak topuk vuruşu sayesinde ayaktaki öne itilme daha rahat olmakta çabuk yorulma engellenmektedir. Yürüme sırasında protezde ki enerji dönüşümü sayesinde daha doğal, daha kolay ve daha güvenli adım sağlar. Daha az enerji harcarsınız. Hafifliği sayesinde Cleg veya Harmony sistemleri ile beraber kullanılabilir.
Axtion 2005 teen büyük dizayn yarışması olan reddot ? dizayn ödülünü almıştır.

LuXon® Max 1E42/1E43: Boş vakitlerde ve günlük yaşamda kullanılabilir. Hem hareket hemde konfor ve güven isteyenler için uygundur. Yumuşak ayağın öne itilmesi (rollover) Yüksek enerji dönüşümü Arazide dahil doğal hareket Mükemmel şok emişi
Spor ve aktivitelere uygunluk Hareketlilik 3 ve 4 seviyelerine uyum Konforlu, güvenli yürüme Doğal yürüme paterni L uXon Max DP çelik ayakla günlük aktiviteler ve güçlü etkileşim olan sporlarda kullanılır. LuXon Max DP özelliği topuk ve parmak lümlerinin ayrı olması. Çelik çubuklu bölüm ve özel LuXon Max materyali sayesinde ayağa esneklik kazanır. Bu da daha güvenli ve daha rahat kullanım sağlar. Farklı zemin koşulları ve engebeli arazilerde problemsiz adapte olur. Çelik çubuk esneklik sağlamak için bilek kısmında S şeklindedir. Yumuşak öne itilme ve az enerji tüketimi sağlar.Çelik çubuk kişinin ağırlığına, ayak ölçüsüne ve aktivite seviyesine göre ayarlanmaktadır.

1E50/1E51 Advantage DP2: Sporu seviyorsanızAvantaj DP2 Çelik Çubuk sizin için mükemmeldir. Güvenli ve konforludur.
Hafif Dinamikİyi çok emici Basketbol gibi sporlara uygun Güzel dizayn ve sağlam yapı Dayanıklı ve güvenli Hareketlilik seviye 3 ve 4 için uygun Engebeli arazide kullanılabilir. Vücud ağırlığı 150 kg a kadar kullanılabilir. Çelik çubuk ayak ölçüsüne vücud ağırlığına ve aktivite seviyesine göre düzenlenmektedir.

1E61 Springlite® II: Kişisel kullanım için düzenlendi. Örneğin eğer büyük ayak numarasına sahipseniz size yardımcı olabilir. Hastaların kilo limiti yoktur tüm kilolar iöin uygundur. Uzun yürüyüşler, koşu, tenis gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Kolay kullanım sağlar. 150 kg ve üzeri kilolu kişilerde ve 31 cm üzeri ölçülerde kullanılır Yüksek enerji dönüşümü Hareketlilik seviyesi 3 ve 4 için uyumlu

DİNAMİK AYAKLAR

1D35 Dynamic Motion: Dinamik Hareket size güvenli ve konforlu kullanım sağlar. Yumuşak topuk yapısı Uyumlu öne doğru ilerleme (rollover) Düz olmayan zeminleri tolere edebilme Sağlam bacakta zorlanmayı azaltma Orta seviye hareketlerde rahat kullanım Ayak farklı yönlere hareket edebilme yeteneği sayesinde adımlama sırasında öne doğru ilerleme yapabilir ve engebeli arazileri tolere edebilir. 1D35 Dinamik Hareketi dizayn ederken ayak yapısını inceledik. Dinamik Hareketin özel yapısı sayesinde adım sırasında uyumlu öne ilerleme sağlanmaktadır. Engebeli arazilerde, halı üzerinde rahat kullanım sağlamaktadır.Özel yapısı sayesinde yürüme basma fazından salınım fazına dinamik geçiş sağlar. Böylece anormal yürüme paterni engellendiği için sağlam bacak üzerinde ki zorlanmalar azaltılmış olur. Dinamik Hareket 22cm den 30 cm ye kadar ölçüleri vardır. Vücud ağırlığı 100 kg a kadar olan kişiler tarfından kullanılır.

Dynamic Feet 1D10/11: Doğal görünümlü Dinamik ayak her zaman konforludur. Islak zeminde kullanılabilir. Parmak yapısı içerir ve abduksiyonda büyük başparmağı vardır. Yürüme sırasında öne ilerlemeyi kolaylaştırır. 1A30 Greissinger Plus Feet: Arnavut kaldırımı, ahşap zemin gibi düz olmayan zeminlerde Greissinger Plus Ayak kullanılabilmektedir. Düz olmayan zeminlerde yürüme imkanı. Topuktan parmak ucuna rahat kayma. Düzenli adım atma Güvenli yürüme va ayakta kalma Doğal görünüm Orta seviye aktivite için uygundur Düz olmayan zeminlerde güvenli, rahat, ve bağımsız yürüyebilmek isteyen hastalar için uygundur. Böyle zeminlerde yürüme sırasında öne kaymaya yardımcıdır. Hem yürürken hem de ayakta dururken uygun stabiliteyi sağlar. Greissinger Plus 24 cm den 29 cm e kadar ölçüsü vardır. Vücud ağırlığı 100 kg a kadar kişilere uygundur.

SACH AYAK : SACH ayak sert tahta göbek, esnek dış görünüm ve sabit ayak bileği vardır. Bu yapı adım sırasında konforlu topuk vuruşu sağlar. Pedilan R topuk kaması, ve kavak odunundan omurgası ile 25 cm lik ölçüde iken kontrplak ile büyütülerek 26 cm ve fazlası yapılabilmektedir. Düz tabanlı ve parmak yapısı vardır. Erkek ve kadınlar için farklı ten renklerde ve parmaklı çeşitleri vardır.

1H38/1H40 Single-Axis Feet: Güvenli, doğal (parmak yapısı vardır) yumuşak yüzeyli ve tek akslı protezlerdir. Doğal ayak gibi hissedilir. Tek Akslı 1H38 ile 1H40 arasında topuk yüksekliği farklıdır.

Light Cosmetic Foot 1G6: Eğer güvenlikli ve doğal görünümlü protez istiyorsanız hafif kozmetik ayak sizin için idealdir. Topuk yüksekliği 10 mm =5 mm, yumuşak yüzey ve parmak yapısı olan protezdir.

1c30

1c40

1e56

luxon

1e50-61

1d35

 

sach

1h38

 

Can Erdem Protez Ortez Laboratuarı

Vatan cd. No:35  Aksaray -  İSTANBUL Tel : 009) 0212 621 1314    (009) 0212 621 1312    Fax: (009) 0212 621 1311